Novinky


Posledný rok riešenia projektu

23.4.2022

Ani sme sa nenazdali a je tu posledný rok riešenia nášho projektu zameraného na vyučovanie problematiky Internetu vecí.

Za veľký úspech považujeme, že sa nám podarilo pripraviť a prvý krát zaviesť do výučby problematiku Internetu vecí. Z prebiehajúceho overovania začlenenia nových aj upravených predmetov do výučby je zrejmé, že problematika výrazne zaujala študentov vysokoškolského štúdia aj kurzov. Na základe získaných výsledkov vykonáme posledné úpravy a finalizujeme výsledky nášho projektu, ktoré členovia výskumného tímu priebežne publikujú na domácich aj zahraničných fórach.

Veríme, že na obrovský úspech Workshopu, ktorý sme zrealizovali v minulom roku, naviaže tento rok 1.6.2022 Špecializovaná súťaž pre študentov k Internetu vecí, na ktorú sa už veľmi tešíme a veríme, že prinesie nové impulzy do štúdia aj vyučovania tejto perspektívnej problematiky.

Sme hrdý aj na veľmi dobre "rozbehnutý" portál UNIoT.sk, ktorý už dnes obsahuje veľký počet teoretických aj praktických informácií a návodov, ktoré môžu učitelia všetkých stupňov bez obmedzení využiť vo svojom vyučovaní na prospech svojich žiakov a študentov, či pre svoj osobný odborný rast.

Špecializovaná súťaž "Internet vecí v praxi"

23.1.2022

Ako už iste viete, na 1.6.2022 pripravujeme súťaž pre všetkých záujemcov z radov študentov, ktorí sa zaujímajú o Internet vecí. 

Vzhľadom na stále nepriaznivú pandemickú situáciu a s tým spojené ťažkosti osobnej spolupráce učiteľov a študentov navzájom, bolo rozhodnuté posunúť termín na prihlasovanie sa do súťaže na 31.3.2022. Podrobnejšie podmienky si môžete stiahnuť TU.

Tímy sa môžu prihlásiť nielen prostredníctvom e-mailu ale aj priamo tu na našich stránkach v špeciálnej sekcii na to vytvorenej. Víťazné tímy sa môžu tešiť na hodnotné vecné ceny z oblasti Internetu vecí (Raspberry Pi, ESP32, sady na prototypovanie, senzory ...), ktoré iste využijú pre svoje ďalšie nápady.

Tešíme sa na zaujímavé projekty a všetkým súťažiacim držíme palce.

Úspešný Workshop k Internetu vecí

9.12.2021

Dňa 8.12.2021 sme uskutočnili plánovaný Workshop k Internetu vecí. Bohužiaľ, aj keď sme ho pripravovali s Vašou fyzickou účasťou a praktickým zapojením sa, nepriaznivá pandemická situácia nás donútila usporiadať ho iba online formou.

Aj napriek tomu sa k nám pripojilo neskutočne veľa študentov, učiteľov a ďalších záujemcov o túto problematiku (trvale pripojených asi 90, maximálne 180 účastníkov), čo podstatne predstihlo naše očakávania. Ukázalo sa, že záujem o Internet vecí je obrovský.

Všetky podklady z Workshopu sú k dispozícii pre všetkých na adrese: https://github.com/UNIoT-sk/WORKSHOP-081221 

Na záver podujatia bola vyhlásená Špecializovaná súťaž "Internet vecí v praxi" pre súťažné tímy ľubovoľných škôl. Stiahnuť podmienky.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste sa Workshopu zúčastnili akoukoľvek formou a prajeme Vám veľa úspechov a príjemne strávených chvíľ s Internetom vecí.

Workshop k Internetu vecí ONLINE

30.11.2021

Vzhľadom na nepriaznivú pandemickú situáciu sa Workshop k Internetu vecí 8.12.2021 uskutoční ONLINE s týmto upraveným programom:

09:00-09:15 Začiatok Workshopu

09:15-10:15 Hodiny a Meteo stanica + Monitor ovzdušia prakticky

10:15-10:45 3D modelovanie a tlač pre Internet vecí

10:45-11:00 Prestávka

11:00-12:00 Hardwario IoT

12:00-12:10 Oficiálne vyhlásenie špecializovanej súťaže - „Internet vecí v praxi“

12:10-12:15 Zhodnotenie a záver Workshopu


POZOR!

Z dôvodu problémov vzniknutých s online streamovaním na Youtube bude celý Workshop prebiehať cez Skype. Pripojiť sa môžete cez Skype aplikáciu alebo cez Váš prehliadač (overený Chrome alebo Edge). Pri pripájaní sa musíte povoliť používanie mikrofónu a kamery.

Pripojiť sa a sledovať nás môžete po kliknutí na tento odkaz:

1. aj 2.časť: https://join.skype.com/BbLR4ablhufH

 
Veríme, že aj takto usporiadaný Workshop bude prínosom pre všetkých účastníkov.

Workshop IoT

25.10.2021

Blíži sa termín konania Workshopu, ktorý pripravujeme ako súčasť nášho KEGA projektu. Bude, samozrejme, zameraný na Internet vecí a pokiaľ to situácia dovolí (čo dúfame) tak sa zídeme 8. decembra 2021 o 09:00 hodine v priestoroch Katedry informatiky, Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Pripravili sme bohatý program a okrem iného si jeho účastníci prakticky skúsia zapojiť, naprogramovať, nakonfigurovať a odskúšať Meteo stanicu a Monitor ovzdušia. Veľmi radi taktiež privítame zástupcu známej firmy Hardwario, ktorá sa dlhodobo zaoberá zariadeniami Internetu vecí. Budeme sa zaoberať 3D modelovaním a tlačou, či kontajnerizáciou aplikácií pre Raspberry Pi. Oficiálne vyhlásime Špeciálnu súťaž k Internetu vecí, ktorá sa bude konať koncom letného semestra, zrejme 1.6.2022 a na záver odmeníme jedného vyžrebovaného účastníka Workshopu zaujímavou vecnou cenou.

Program je bohatý a tak veríme, že prispeje k popularizácii Internetu vecí a strávime spolu pekný a úspešný deň.